Każdy warsztat musi być odpowiednio wyposażony, wtedy majsterkowanie staje się przyjemniejsze. Dobra organizacja miejsca pracy i narzędzi to rzecz podstawowa, pomogą w tym specjalne meble garażowe. W dzisiejszym artykule przedstawimy, jakie wyposażenie do warsztatu wybrać i na co zwrócić uwagę podczas ich zakupu.
Z czego powinny być wykonane meble warsztatowe?
Wyposażenie do warsztatu musi być wytrzymałe, by służyło nam jak najdłużej. Najsolidniejsze będą meble metalowe, które są odporne na korozje, wgniecenia i brud. Zakłady czy garaże ze stołami roboczymi to miejsca narażone na zanieczyszczenia, nieprzyjemne warunki atmosferyczne, jak wilgoć czy zimno, to także miejsca o podwyższonym ryzyku uszkodzeń mechanicznych. To wszystko sprawia, że meble warsztatowe muszą być przede wszystkim wytrzymałe, ale też odporne na działanie różnych chemikaliów, które w łatwy sposób rozprawiają się ze smarami. Muszą być łatwe w czyszczeniu i konserwacji.
Wszystkie te wymagania są spełnione przez meble metalowe, warto je kupić od sprawdzonego producenta. Drewniane wyposażenie nie poradziłoby sobie z podwyższoną wilgotnością powietrza, a plastikowe meble szybko uległyby zniszczeniu.
Jakie meble powinny się znaleźć w warsztacie?
Miejsce należy dokładnie rozplanować, tak, by przestrzeń była, jak najbardziej funkcjonalna i przyjazna. Potrzebne będą przede wszystkim meble do przechowywania przedmiotów oraz stół roboczy – najważniejsze miejsce dla majsterkowicza. Poniżej opisujemy poszczególne meble warsztatowe, które powinny się znaleźć w małej świątyni każdego majsterkowicza.
Stół warsztatowy
Stanowisko robocze to najważniejsze miejsce w całym pomieszczeniu. Musi być ono odpowiednio przygotowane i solidne, konstrukcja blatu musi znosić duży ciężar. Warto wybrać taki stół warsztatowy, który ułatwi nam pracę i zapewni łatwy dostęp do niezbędnych narzędzi. Stół ze wbudowaną szafą i szufladami nie tylko zapewni nam lepszą organizację, ale też zaoszczędzi nam trochę przestrzeni.
Wózek na narzędzia
Wózki warsztatowe to praktyczne rozwiązanie do pracowni, można w nim przechowywać narzędzia ręczne czy elektronarzędzia, ale także różnego rodzaju śrubki. Dzięki zamontowanym kółkom komoda z narzędziami staje się bardziej funkcjonalna, można ją przemieszczać w zależności od potrzeby. Przy wyborze mobilnego wózka należy jednak pamiętać o zabezpieczeniach, tak by uniemożliwiały przesuwanie wózka bez nadzoru.
Tablica perforowana do organizacji narzędzi ręcznych
Warsztat musi być dobrze zoptymalizowany, najlepiej by wszystkie narzędzia były na wyciągnięcie ręki, warto z tego powodu zainwestować w tablicę perforowaną, która ułatwi organizację akcesoriów warsztatowych. Na ściance perforowanej można przymocować specjalne wieszaki na śrubokręty, grzechotu, uchwyty na klucze w różnych rozmiarach czy uchwyty na bity do wkrętarki.
Powyższe meble stanowią fundament dobrze funkcjonującego stanowiska pracy, nie są to jednak jedyne sprzęty, które powinny się w nim znaleźć. Warto także zainwestować w wiszące metalowe półki, które ułatwią organizację i przechowywanie przedmiotów oraz w inne modułowe meble warsztatowe, które w każdej chwili można przemieścić w inne miejsce.